Publikacje

publikacje

Książki, podręczniki akademickie, poradniki mojego autorstwa

Poradnik dobrej komunikacji

Poradnik nt. dobrej komunikacji na linii lekarz-pacjent to podręczne kompendium wiedzy na temat komunikacji i współpracy z Pacjentami. Zawiera przykłady z życia, modele i wskazówki, praktyczne podpowiedzi, przemyślenia i teorie. Wszystko, co jest potrzebne, aby kontakt z Pacjentem był owocny oraz przystępny dla obu stron relacji. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do pracowników podmiotów leczniczych oraz wszystkich tych, którzy pragną pogłębić wiedzę nt. komunikacji w relacji lekarz-pacjent. Poradnik został wydany przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Można go otrzymać bezpłatnie kontaktując się z Biurem RPP lub pobierając pdf ze strony internetowej

Mount Everest biznesu

Współautor bestsellera (razem z himalaistą, Krzysztofem Wielickim oraz konsultantem i mówcą, Marcinem Rendudą)

Wyznaczanie celów i planowanie tras, które prowadzą na sam szczyt. Praca nad kondycją, umiejętnościami i własną determinacją. Gromadzenie niezbędnego ekwipunku. Pokonywanie ograniczeń ciała i ducha. Brzmi jak zaprawa przed górską wspinaczką? A może jak strategiczne planowanie wspinaczki po ścieżce kariery? Okazuje się, że zarządzanie i zdobywanie górskich szczytów mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy je ta sama filozofia pokonywania przeszkód i osiągania celów.

Jako autorzy tej książki, po latach wspólnych wykładów i warsztatów, zebraliśmy swoje przemyślenia i przygotowaliśmy niniejszą publikację. Da Ci ona tę samą inspirację, którą otrzymują uczestnicy ich szkoleń. Wszyscy trzej — Krzysiek, Marcin i ja (Zbyszek) — gorąco wierzymy, że można ułatwić sobie życie, jeśli tylko będzie się do tego dążyć. I o tym właśnie chcemy z Tobą porozmawiać.

Zdrowa komunikacja

Poradnik dla lekarzy hematologów i pacjentów chorych na przewlekłą białaczkę szpikową na temat współpracy, dzięki której osiąganie efektów terapeutycznych jest łatwiejsze. Osoby zainteresowane pozycją mogą ją otrzymać od partnera wydania, Fundacji Urszuli Jaworskiej.

Wspólnie dla serca

Poradnik dla lekarzy kardiologów, hipertensjologów i lekarzy rodzinnych na temat współpracy i motywacji pacjentów obciążonych globalnym ryzykiem sercowo – naczyniowym. O trudnych rozmowach, motywowaniu do przestrzegania zaleceń terapeutycznych i zmianie nawyków. Cały nakład poradnika, dzięki współpracy z partnerem wydania (firmą Sandoz) trafił do lekarzy specjalistów.

Jak stworzyć gabinet doskonały

Po dwóch ogólnopolskich badaniach rynku usług stomatologicznych metodą tajemniczego pacjenta spisałem wnioski i wskazówki dla osób prowadzących prywatne gabinety i kliniki. Z książki tej dowiesz się m.in. kto to jest tajemniczy pacjent i czego się można od niego nauczyć, co ma wspólnego lokalizacja gabinetu z raną postrzałową, czym jest grupa docelowa, dlaczego zespół  jest najważniejszy, jak zadbać o udogodnienia, wystrój, obsługę, ponowne zaproszenie, jak rozmawiać i jak nie rozmawiać z pacjentem.

Komunikacja z pacjentem w gabinecie okulistycznym

Rozmowy z pacjentami, którzy tracą wzrok z powodu poważnych chorób, takich jak jaskra czy zaćma bywają sporym wyzwaniem. Opieka nad nimi zaczyna się od dobrej organizacji pracy w gabinecie. W realiach naszego systemu ochrony zdrowia pacjenci stają przed wyborem oczekiwania w długiej kolejce na zabieg lub skorzystania z procedury pełnopłatnej. Jak rozmawiać, by być wsparciem dla pacjenta w tych wymagających chwilach? Czym jest asertywność, empatia i wiele innych psychologicznych zjawisk, o których wiele się mówi, ale nie zawsze precyzyjnie wyjaśnia?

Cały nakład poradnika, dzięki współpracy z partnerem wydania (firmą Alcon) trafił do lekarzy okulistów, optometrystów i innych pracowników gabinetów okulistycznych.

Współodpowiedzialność w leczeniu hemofilii

We wstępie do mojej książki, Pani Prof. Krystyna Zawilska napisała: „Hemofilia – przewlekła choroba wrodzona, nosząca dumną nazwę „choroba królewska”, gdyż nie oszczędzała rodzin królewskich i rodziny carskiej. Choroba poza nielicznymi wyjątkami nieuleczalna. Choroba, która od dzieciństwa zmienia życie człowieka – powoduje krwawienia mogące zagrażać życiu, ból i ograniczenia mobilności.  Naraża pacjenta na konieczność wykonywania częstych, nie zawsze łatwych wkłuć dożylnych, wymaga dostosowywania się do zaleceń i ograniczeń w trybie życia, co jest szczególnie trudne w okresie dorastania.  Co oczywiste, musi także zmieniać także psychikę człowieka, który może mieć poczucie krzywdy i oczekuje od otoczenia pełnego zrozumienia jego sytuacji i wyjątkowego traktowania.”

Poradnik ten powstał po to, aby podpowiedzieć lekarzom, pielęgniarkom, rehabilitantom czy psychologom opiekującym się pacjentami z hemofilią, co można zrobić, poza dzieleniem się wiedzą, by osiągać lepsze efekty w leczeniu.

Cały nakład poradnika, dzięki współpracy z partnerem wydania (firmą Shire) trafił do lekarzy hematologów, pielęgniarek, fizjoterapeutów i pracowników regionalnych centrów krwi i krwiodawstwa.

publikacje

Książki i podręczniki akademickie z rozdziałami mojego autorstwa

Opieka nad osobami starszymi

Publikacja stanowi kompendium wiedzy geriatryczno-gerontologicznej. Jest szczegółowym i wielodziedzinowym opracowaniem zbiorowym, ujmującym w jedną całość najważniejsze problemy dotyczące populacji osób starszych. Charakteryzuje się holistycznym ujęciem problemu starzenia się społeczeństwa. Książka adresowana jest do osób, które w swojej pracy mają styczność z osobami starszymi – do lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, specjalistów zdrowia publicznego, opiekunów osób starszych. Będzie również przydatna dla studentów kierunków medycznych, psychologicznych i społecznych, a także dla słuchaczy studiów podyplomowych czy uczestników różnego rodzaju kursów, szkoleń oraz warsztatów.

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych

Prof. Zbigniew Gaciong oraz Prof. Przemysław Kardas – redaktorzy podręcznika, napisali we wstępie: „Istnieją liczne skuteczne i bezpieczne terapie, które nie tylko łagodzą objawy choroby, lecz także zapobiegają jej powikłaniom i niejednokrotnie wydłużają życie. Okazuje się jednak, że wielu pacjentów ma problemy ze stosowaniem się do zaleceń lekarskich, w tym z systematycznym przyjmowaniem przepisanych preparatów. Obserwacje poczynione przy użyciu elektronicznych baz danych wskazują, że w niektórych chorobach przewlekłych, na przykład w nadciśnieniu tętniczym, połowa pacjentów przerywa rozpoczętą terapię w ciągu roku. Wyniki bezpośredniego pomiaru stężenia leków w moczu lub surowicy wykazują, że co najmniej jedna czwarta pacjentów ich nie przyjmuje mimo deklarowanego stosowania się do wspólnie ustalonych zasad terapii!”

Podręcznik, w formie pdf dostępny jest bezpłatnie pod linkiem:

Kuchnia dla serca

100 mil na Krecie, oregano na kilogramy i rośliny na talerzu, czyli zdrowe serce. Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć radość jedzenia z dbałością o serce i jak zrealizować postanowienie, aby „zdrowiej żyć“, ta książka jest dla Ciebie. Znajdziesz tu 120 przepisów na dania przygotowane przez pasjonatów diety roślinnej i ultramaratończyków Violettę i Roberta. Wspiera ich zespół naukowy pod przewodnictwem prof. kardiologii Artura Mamcarza. Dowiedz się więcej o (dobrej) sile nawyków, naucz się skutecznie czytać etykiety i sprawdź, dlaczego warto zrezygnować z soli. Zainspiruj się i działaj już od dziś.

Medycyna stylu życia

Pierwsza w Polsce publikacja na temat medycyny stylu życia napisana na podstawie najnowszych badań EBM. Zawiera rzetelne informacje na temat zdrowego stylu życia i skutecznego zalecania go pacjentom. Pokazuje jego wpływ na terapię i prewencję chorób cywilizacyjnych, co w wielu przypadkach jest skuteczniejsze niż leczenie farmakologiczne. Książka podzielona została na części, które obejmują wszystkie filary zdrowia. Skierowana jest zarówno do lekarzy, specjalistów zdrowia publicznego, dietetyków, fizjoterapeutów, jak i fanów zdrowego stylu życia.

Postępowanie paliatywne w opiece perinatalnej

Książka stanowi unikalne połączenie praktycznego podręcznika jak postępować z nieuleczalnie chorym lub skrajnie niedojrzałym noworodkiem i jego rodziną (opieka perinatalna, dawkowanie leków, formalności, zagadnienia prawne) z rozprawą etyczno-filozoficzną (rozważania filozofów z różnych epok o przemijaniu, dysputa o uporczywej terapii, najnowsze wyniki badań z dziedzin psychologii i socjologii). Autorzy pochodzą z odmiennych światów, ale ich spojrzenia na omawiane tematy idealnie się uzupełniają.